0



Chapter 1 Chapter 2 Chapter 3 Chapter 4 Chapter 5
100
What is $61.69
Chris and Jeff sold 15.5 pounds of trail mix. They sold the trail mix for $3.98 per pound. How much money did they collect?
100
What is 12.
What is the opposite of -12?
100
What is 8.9
Evaluate (4.5 + 7.6) - 8 / 2.5 ?
100
What is x = 7
Solve 8x = 56
100
What is yes.
A preschool has a student to teacher ratio of 5:2. Is 45 students to 18 teachers an equivalent ratio?
200
What is 1/16 square feet
What is the area of a rectangle with length 1/12 foot and width 3/4 foot?
200
What is -65.
A swimmer dives to 65 feet below the surface of the ocean. Write the integer that represents the depth of the dive.
200
What is 15.
Simplify (3,015 / x ) - 186 for x = 15
200
What is x = 3
Solve x + 5 3/4 = 8 3/4
200
What is 12:20
Jose is using 12 brown tiles and 8 white tiles to design a section of an outdoor patio. What is the ratio that compares the number of brown tiles to the total number of tiles?
300
What is 4 times more.
Russ has a car that averages 9.8 miles per gallon. Mike's car averages 39.2 miles per gallon. How many more miles per gallon does Mike's car average than Russ'?
300
-37
What is the value of -18 - 19 ?
300
What is 3 x 3 x 11
What is the prime factorization of 99?
300
What is d < 16
Ed's birthday is less than 16 days away. Write the inequality to represent this situation. Use d for the number of days.
300
What is 3 hours.
In 1 hour, 32 cares pass through a particular intersection. At the same rate, how long would it take for 96 cars to pass through the intersection?
400
What is 6 cars.
A model train is 15 3/4 inches long. Each car in the train is 2 5/8 inches in length. How many cars are in the train?
400
Move to the right 1.5 times and then down 1.5 times.
How would you graph the coordinate (1.5 , -1.5) ?
400
What is 12n - 8
Simplify 11n + 4 + n - 12
400
What is 9.5y < = 300
Mr. Daniels is organizing a class trip on a budget of $900. The bus rental costs $600. Mr. Daniels will also buy tickets that cost $9.50 per student. Write an inequality to represent the number of students, y, that Mr. Daniels can bring on the trip.
400
What is 2,000 milliliters
How many milliliters of liquid are equivalent to 2 liters?
500
What is 3.
What is 3/4 divided by 1/4?
500
What is (-1 , 2.25)
What is the reflection of (1 , -2.25) over both axes?
500
What is 12n - 8
Simplify 4n + 2^2 - 12 + 8n
500
What is yes
Are the following equations balanced?
6+6 = 12 and 6 + 6 - n = 12 - n
500
What is 10 pounds for $14.90.
Jessica is buying severeal bunches of bananas to make desserts for a fundraiser. She can buy 10 pounds of bananas for $14.90 or 8 pounds for $12.08. Which is a better buy?






6th grade FSA review

Press F11 for full screen mode




Edit | Download / Play Offline | Share